Органи на управление и представителство

Съюзни органи
чл.6 (1) Органи на Съюза са:
1. Общо събрание на Съюза;
2. Управителен съвет;
3. Председател на Управителния съвет;
4. Контрольор;
5. Областни координатори.
(2) Към Съюза могат да функционират допълнителни комисии и органи, чиито вътрешни правила се определят от Управителния съвет чрез издаване на вътрешни правилници.

Общо събрание
чл.7 Общото събрание (ОС) е върховен колективен орган на Съюза, което се състои от всички редовни членове на сдружението.
чл.8 ОС има следните компетенции:
1. изменя и допълва устава;
2. избира и освобождава членовете на управителния съвет и контрольора;
3. утвърждава решенията на местните организации за изключване на членове;
4. приема основните насоки и програма за дейността на сдружението;
5. взема решение за преобразуване или прекратяване на сдружението;
6. приема бюджета на сдружението;
7. приема отчета за дейността на управителния съвет;
8. отменя решения на други органи на сдружението, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността му;
9. взема и други решения, които са от съществено значение за дейността на Съюза.
Чл. 9. (1) Общото събрание се свиква от УС по негова инициатива най-малко един път в годината и се провежда в град София. Общото събрание може да бъде свикано и по искане на една трета от членовете на сдружението. Ако в този случай УС съвет в месечен срок не отправи писмено покана за свикване на общото събрание, то се свиква от СГС по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.
(2) Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на общото събрание и по чия инициатива то се свиква.
(3) Поканата се обнародва в "Държавен вестник" и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира адресът на управление на Съюза, най-малко един месец преди насрочения ден.
Чл. 10. Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, колкото и членове да се явят.
Чл. 11. (1) Всеки член на Общото събрание има право на един глас. Член на общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до:
1. него, неговия съпруг(а), роднини по права линия-без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство-до втора степен включително;
2. юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.
(2) Едно лице може да представлява не повече от трима членове на ОС въз основа на писмено пълномощно. Преупълномощаване не се допуска.
Чл. 12. (1) Решенията на ОС се вземат с обикновено мнозинство от присъстващите.
(2) Решения по чл. 8, ал. 1, т. 1 и 5 от настоящия устав се приемат с мнозинство 2/3 от присъстващите. Решения по въпроси, визирани в чл.41, ал.3 от ЗЮЛНЦ се взимат с мнозинство 2/3 от всички членове на ОС. По въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения.
(3) Заседанията на ОС се ръководят от Председателя на УС на Съюза, като за тези заседания се водят книги за протоколите от тях. Председателят на УС и избраният секретар-протоколчик, изготвил протокола от заседанието, удостоверяват с подписите си и отговарят за верността на съдържанието на изготвения протокол.

Управителен съвет
чл.13 (1) Управителният съвет (УС) е орган на управление на Съюза, който се избира за две години и се състои от 5 до 7 члена, включително Председателят на Управителния съвет, който е председател и на Съюза. Юридически лица, ако са членове на Съюза, могат да посочват за членове на УС и лица, които не са членове на сдружението.
(2)Управителният съвет има следните правомощия:
1. Представлява Съюза чрез своя Председател, след като му определи обема на представителната власт;
2. Ръководи цялостната дейност на Съюза в периода между две Общи събрания;
3. Утвърждава създаването на фондове и други самостоятелни звена на Съюза и определя начина на функционирането и управлението им;
4. Приема вътрешни правила за дейността на Съюза, определящи статута, органите и функциите на помощни органи, както и правилата за определяне на лица и отпускане на помощи от фондовете на Съюза;
5. Следи изразходването на средства в рамките на одобрения бюджет;
6. Определя размера и реда за внасяне на членски внос;
7. Осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
8. Разпорежда се с имуществото на Съюза при спазване изискванията на Устава;
9. Подготвя и внася в Общото събрание проект за бюджет;
10. Подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на Съюза и доклад за дейността му, съгласно изискванията на чл. 41 ал.2 от ЗЮЛНЦ;
11. Определя реда и организира извършването на дейността на Съюза, включително тази в обществена полза и носи отговорност за това;
12. Определя адреса на управление на Съюза;
13. Взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно този Устав не спадат в правата на друг орган и извършва чрез своя Председател необходимите задължения съгласно закона по ликвидацията на Съюза в случай на прекратяване на дейността му;
14. Избира секретар на Съюза.
(2) Заседанията на УС се свикват и ръководят от председателя. Председателят е длъжен да свика заседание на УС съвет при писмено искане на една трета от членовете му. Ако председателят не свика заседание на управителния съвет в седмичен срок, то може да се свика от всеки един от заинтересуваните членове на УС. При отсъствие на председателя заседанието се ръководи от определен от управителния съвет негов член.
(3) УС може да взема решения, ако на заседанието му присъстват повече от половината от неговите членове с обикновено мнозинство. Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.
(4) Решенията на УС се вземат с мнозинство от присъстващите, а решенията по ликвидацията на Съюза и по ал.1, т.8 и т.11 на този устав се вземат с мнозинство от всички членове. УС може да взема решения и без да бъде провеждано заседание, ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения от всички членове на УС.
(5) До избиране на нов УС старият УС изпълнява своите функции.

Председател на Управителния съвет
чл.14 (1) Председателят на Управителния съвет се избира за срок от две години от УС измежду членовете на Управителния съвет.
(2) Председателят има следните правомощия:
1. Свиква и ръководи заседанията на Управителния съвет и представлява Съюза;
2. Решава други въпроси, свързани с дейността на Съюза в съответствие с разпоредбите на този устав и решенията на Общото събрание;
3. Назначава и освобождава служители на Съюза, като сключва с тях трудови или граждански договори от името на Съюза;
4. Веднъж годишно отчита дейността на Съюза пред обществеността.

Контрольор
чл.15 (1) Контрольорът се избира за срок от две години от Общото събрание;
(2) Контрольорът осъществява надзор върху дейностите на органите на Съюза;
(3) Контрольорът:
1. Следи за спазване на Устава, решенията на Общото събрание и другите вътрешни актове на сдружението;
2. Проверява и дава заключение по годишния отчет и баланса;
3. При необходимост извършва ревизия и проверка по документацията и предлага назначаването на одиторска проверка.

Областни координатори
чл. 16 (1) Областните координатори се избират за срок от две години от Общото събрание по предложение на местните структури или УС.
(2) Областните координатори ръководят дейността на Съюза по места, като осъществяват връзка между местните структури и централното ръководство.